سنگ شناسی

روش تشخیص سنگ چشم ببر اصل ۱ (سختی)

روش-تشخیص-چشم-ببر-اصل

چشم ببر یک سنگ قهوه ای-طلایی است که به دلیل اثرات اپتیکال خود در زیر نور مشهور است. وقتی نور روی سنگ می تابد ، ممکن است به نظر برسد که نوارها و رنگ ها مانند اثر چشم گربه ای (درخشندگی متغییر) حرکت می کنند. این اثر ، که به چاتویانسی یا شاتویانسی (chatoyancy) معروف است ، به این دلیل اتفاق می افتد که سنگ از رشته های بلند یا ستون هایی از کوارتز تشکیل شده است که با رشته های کروسیدولیت ترکیب شده اند. برای شناسایی این سنگ ، به دنبال خواص فیزیکی مانند رنگ و درخشندگی باشید. سپس ، سنگ را زیر یک چراغ نگه دارید تا از نظر چاتویانسی بررسی شود. البته روش های دیگری وجود دارد که در پست های بعد به آن خواهیم پرداخت.در ابن  روش تشخیص سنگ چشم ببر اصل به بررسی خصوصیات فیزیکی می پردازیم.

۱-نگاهی به خصوصیات فیزیکی سنگ چشم ببر

خصوصیات-فیزیکی-سنگ-چشم-ببر

 

در سنگ چشم ببر (Tiger’s Eye) به نوارهای قهوه ای-طلایی دقت کنید. رنگهای اصلی این سنگ طلایی ، زرد و قهوه ای است. این رنگ ها را بصورت خطوطی در سراسر سنگ خواهید دید. این خطوط فقط نوار های طولی سنگ هستند که رنگ ها را تشکیل می دهند. برخی از رنگ های قهوه ای ، نسبتاً تیره و تقریبا سیاه هستند.
همچنین این نوار ها می تواند رنگ قهوه ای مایل به قرمز داشته باشد ، که گاهی به آن چشم گاو (Ox’s Eye یا Bull’s Eye) نیز گفته می شود.
در برخی سنگ های چشم ببر ممکن است چند نوار آبی مشاهده کنید. چشم شاهین (Hawk’s Eye یا Falcon’s Eye) یک فرم کاملا آبی از این سنگ است.

در برخی نیز نوار ها کاملا خاکستری است، که چشم عقاب (Eagle’s Eye) نامیده می شود.

درخشش-براق-چشم-ببر

سنگ چشم ببر را از نظر درخشندگی و براقیت بررسی کنید. چشم ببر از کوارتز تشکیل شده است و کوارتز دارای این نوع درخشش است. بنابراین ، هنگامی که به چشم ببر نگاه می کنید و آن را زیر نور را نگه می دارید باید تا حدودی شبیه شیشه باشد.
هنگامی که آن را زیر نور نگه می دارید ، ممکن است یک انعکاس نقره ای رنگ را نیز مشاهده کنید.

تست-خراش-شیشه-چشم-ببر

 

بررسی کنید که آیا شیشه را خراش می دهد یا خیر (سختی سنگ چشم ببر). از آنجا که چشم ببر از کوارتز تشکیل شده است ، در مقیاس سختی موس Mohs درجه ۷ را داراست. این بدان معناست که باید بتواند شیشه را خراش دهد ، که در مقیاس موس Mohs ماده نرم تری است. لبه سنگ را با یک تکه شیشه خراش دهید. اگر شیشه را خراش دهد ، در مقیاس موس Mohs بالاتر از شیشه قرار می گیرد.
تمام این مقیاس های اندازه گیری این است که چقدر مواد در برابر خراش مقاومت می کنند. یک ماده “سخت تر” یک ماده “نرم تر” را خراش می دهد.

در قسمت دوم آموزش ، درخشش متغییر با شاتویانسی را بررسی می کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید