سنگ شناسی, خواص سنگ ها

سنگ تایگر آیرون یا چشم ببر ماتریکسی

تایگر-آیرون-tiger-iron

تاریخچه تایگر آیرون

تایگر آیرون (Tiger Iron) یا چشم ببر ماتریکسی (Tiger’s Eye Matrix) یک سنگ قیمتی از ترکیب کوارتز-لیگنین است که دارای لایه هایی از چشم ببر طلایی پر تلالو ، هماتیت خاکستری متالیک و جاسپر قرمز است.
گاهی اوقات به تایگر آیرون، ماگل استون (mugglestone) نیز می گویند که باعث خشنودی و شادی طرفداران هری پاتر می شود! (این اصطلاح غیرمعمول احتمالاً از “mucklestone” آمده است ، که در محلی به نام “Moclestone” در بریتانیای کنونی قرار دارد.) این نوع از تایگر آیرون دارای نوارهای کم یا با کنتراست کم از چشم ببر طلایی است. برخی از انواع ماگل استون (mugglestone) مقدار کمی از جاسپر قرمز دارد، که موجب می شود میزان لایه های هماتیت در آن بیشتر شود.

خواص روحی تایگر آیرون

در فنگ شویی ، هنر چیدمان در چین باستان ، تعادل،از ترکیب رنگ زرد (رنگ عنصر خاک) و سیاه/قهوه ای تیره (رنگ عنصر آب) حاصل می شود.رنگ زرد با تعامل و ارتباط و رنگ های تیره با استقلال و همچنین انظباط قوی مرتبط است، و تایگر آیرون این تناسب را داراست و این پیام را به و ضوح روشنی منتقل می کند . این بخش بزرگی از قدرت معنوی تایگر آیرون است.
گفته می شود تایگر آیرون حاوی خواص معنوی سنگ های تشکیل دهنده خود است-قدرت اتصال به زمین و گردش خون مربوط به هماتیت. قدرت شفابخش و توانایی پاکسازی خون جاسپر قرمز ؛ قدرت و انرژی چشم ببر- که در نوع خود قدرتمند تلقی می شود. اعتقاد بر این است که تایگر آیرون از سنگ های نادری است که قدرت سه سنگ را داراست. این سنگ به اتصال انرژی به زمین کمک می کند ، محافظ روح است و اراده را متجلی می کند. به همین دلیل ، کسانی که با سنگ ها کار می کنند هنگام ترکیب آن با سنگ های دیگر محتاط هستند تا مبادا آن ها را بیش از حد شارژ کند.

تایگر آیرون مرتبط به چاکراهای ریشه(اول) ، ساکرال (دوم) و شبکه خورشیدی است. در آسترولوژی غربی به نشان های عقرب و شیر اختصاص داده شده است و در بین نشانه های “عنصر خاک” مانند نشان های گاو، دوشیزه و بز محبوب است. در آسترولوژی چینی نیز به متولدین سال ببر نسبت داده شده است.

 

خواص تایگر آیرون از دید زمین شناسی

هنوز عدم قطعیت علمی در مورد روند تشکیل تایگر آیرون وجود دارد. برخی از زمین شناسان تصور می کنند که این سنگ یک استروماتولیت است که شامل لایه هایی از فسیل جلبک های چند لایه ناشی نهشته های رسوبی است. نظریه دیگر این است که تایگر آیرون یک سازند آهن نواری (BIF) است ، و زمانی شکل گرفت که زمین نسبت به حال اکسیژن بیشتری داشت. هر دو نظریه موافقند که تایگر آیرون از نهشته های رسوبی تشکیل شده است.

منشا آیرون تایگر کجاست؟
معادن تایگر آیرون در استرالیا ، برزیل ، مکزیک ، در منطقه دریاچه سوپریر ایالات متحده و البته در منطقه موکل استون انگلستان یافت می شود.

مشخصات معدنیسیلیکون دی اکسید(سیلیکات ها) ترکیب با جاسپر قرمز و هماتیت (اکسید ها و هیدروکسید ها)
ترکیب شیمیاییSiO۲ به همراه Fe۲O۳
رنگزرد طلایی ، قرمز آجری و خاکستری متالیک
سختی۵ تا ۷ (Mohs)
وزن مخصوص۲.۶۴ – ۲.۷۱
ضریب شکست۱.۵۴۴ – ۳.۲۲

 

چطور از تایگر آیرون مراقبت کنیم؟

در حالی که تایگر آیرون یک سنگ قوی است ، ساختار لایه ای آن حاکی از وجود ضعف در آن است . برای تمیز کردن از تمیز کننده های اولتراسونیک یا بخار خودداری کنید. تایگر آیرون به دلیل وجود سنگ های دیگر در ساختار آن ، هر قسمت می تواند حساسیت متفاوتی نسبت به شوینده های خانگی داشته باشد.برای از بین بردن اثر چربی و تعریق بدن از آب گرم و صابون و پارچه نخی نرم برای پاک کردن تایگر آیرون استفاده کنید.

ترکیب های مناسب با تایگر آیرون

این سنگ سه تایی سه برابر گزینه برای طراحی ارائه می دهد! لایه های خاکستری متالیک تایگر آیرون را می توان با مهره های هماتیت تقویت کرد ، در حالی که همین کار را می توان با افزودن جاسپر قرمز یا جاسپر برسیات برای برجسته کردن نوارهای قرمز، یا با مهره های چشم ببر طلایی برای برجسته کردن تلالو لایه های طلایی انجام داد.

 

منبع : https://www.firemountaingems.com/resources/encyclobeadia/gem-notes/gmstnprprtstgrr

برای مشاهده محصولات تایگر آیرون کلیک کنید !

تایگر-آیرون-tiger-iron

1 دیدگاه در “سنگ تایگر آیرون یا چشم ببر ماتریکسی

دیدگاهتان را بنویسید