سنگ شناسی

سنگ چشم ببر در ویکی پدیا ۱

سنگ-چشم-ببر-ویکی-پدیا

تو این مقاله می خوایم بررسی کنیم که ویکی پدیا در مورد سنگ چشم ببر چی گفته.

سنگ چشم ببر ، یک سنگ قیمتی براق با رنگ و درخشندگی متغییر است که یه طور معمول سنگی دگرگونی با رنگ طلایی تا قهوه ای-قرمز و درخششی نرم است. به عنوان عضوی از گروه کوارتز ، چشم ببر و چشم شاهین معدنی آبی، نرمی و درخشش ظاهری خود را از رشد همزمان کریستال های کوارتز و فیبر های دگرگون شده  آمفیبول که بیشتر به لیمونیت تبدیل شده اند ، بدست آورده اند.

سنگ-چشم-ببر

اشکال دیگر سنگ چشم ببر

تایگر آیرون (Tiger Iron) سنگ دگرگون شده ای است که عمدتا از چشم ببر ، جاسپر قرمز و هماتیت سیاه تشکیل شده است. نوارهای موج دار ، با رنگ های متضاد ، درخشش و نقش و نگارهای جذابی را ایجاد می کنند و عمدتا برای ساخت جواهرات و اشیا تزئینی استفاده می شود. تایگر آیرون (Tiger Iron) یک سنگ زینتی محبوب است که در کارهای مختلف از ساخت مهره ها تا دسته چاقو استفاده می شود.

سنگ-چشم-ببر-تایگر-آیرن

تایگر آیرون (Tiger Iron) در آفریقای جنوبی و غرب استرالیا استخراج می شود. چشم ببر عمدتا از دی اکسید سیلیسیم (SiO2) تشکیل شده و  رنگ خود را عمدتا از اکسید آهن گرفته است. وزن مخصوص آن از ۲.۶۴ تا ۲.۷۱ است. این سنگ از دگرگونی کروسیدولیت ایجاد می شود.

کانسارهای مارپیچ که گهگاه در نوارهای درخشان مواج کریزوتیل مشاهده می شود ، در ایالت های آریزونا و کالیفرنیا یافت شده است.
اینها به عنوان سنگهای قیمتی “چشم ببر آریزونا” و “چشم ببر کالیفرنیا” برش خورده و فروخته می شوند. نام تجاری پیترسیت (pietersite) برای کلسدونی های شکسته یا برش خورده حاوی فیبر های آمفیبول استفاده می شود و در نامیبیا و چین به عنوان چشم ببر رایج شده است.

در مورد تایگر آیرون بیشتر بدانید.

منابع سنگ چشم ببر

معادن عمده چشم ببر بیشتر در استرالیا ، برمه ، هند ، نامیبیا ، آفریقای جنوبی ، ایالات متحده ، برزیل ، کانادا ، چین ، کره و اسپانیا وجود دارد.

سنگ چشم ببر در فرهنگ و سنت

در برخی از نقاط جهان ، اعتقاد بر این است که سنگ چشم ببر چشم زخم را دفع می کند.
در ویکی پدیا به همین جمله اشاره شده مطالب زیادی در مورد نقش این سنگ ذکر شده که به زودی اون ها رو جمع بندی می کنیم و در وب سایت قرار می دیم.

تراش ، بهسازی و چشم ببر تقلبی

معمولا سنگ های قیمتی را تراش دامله داده می دهند تا درخششان به بهترین شکل نشان داده شود. سنگ چشم ببر قرمز با عملیات حرارتی ملایم ایجاد می شود. سنگ های چشم ببر تیره برای بهبود رنگ با استفاده از اسید نیتریک به طور مصنوعی روشن تر می شوند.

از سنگ های چشم ببر عسلی رنگ برای شبیه شدن به سنگ با ارزش تر چشم گربه ای کریزوبریل و سایموفان استفاده شده است ، اما تأثیر کلی آن معمولا قانع کننده نیست.

فیبر مصنوعی که در ساخت شیشه عینک استفاده می شود در ساخت چشم ببر تقلبی کاربرد دارد که در طیف وسیعی از رنگ ها تولید می شود.در آینده پست های مجزا به همراه تصاویر در مورد این موضوع در وب سایت قرار خواهیم داد.

منبع : ویکی پدیا

برای مشاهده و خرید محصولات چشم ببر به فروشگاه اینترنی چشم ببر مراجعه کنید.
اگه می خوای مطالب بیشتری در مورد سنگ چشم ببر بدونی ، مثلا تاریخچه ، اسطوره شناسی ، خواصی که در مکاتب و اقوام مختلف برای این سنگ ذکر شده ، راه های تشخیص سنگ چشم ببر اصل و تقلبی ، روش های پاک سازی چشم ببر و … پست های ما رو در تایگر بوک و اینستاگرام دنبال کن.
البته در نظر داشته باشید که مطالبی که در مورد خواص سنگ ها و اسطوره شناسی آن ها منتشر می کنیم ، از منابع مختلف ترجمه و گردآوری شده و هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن متوجه این وب سایت نیست  و صرفا جنبه سرگرمی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید